Keturi verslai visiems metų laikams

2017-12-08
Keturi verslai visiems metų laikams

Kotrynos Laucytės istorija tikrai išskirtinė ir yra puikus pavyzdys, kaip galima mažame miestelyje atrasti tiek įvairių sričių ir jas pavesti verslu. Ji – interjero dizainerė, švenčių dekoratorė, levandų ūkininkė bei produkcijos iš levandų gamintoja. Kalbiname Kotryną, kaip jos kelias iš samdomo darbo pakrypo link nuosavo verslo.

Iš kur gimė idėja, kas įkvėpė pradėti savo verslą? 

Nebuvo taip, kaip galbūt kažkas galvoja, kad atsikėlei vieną rytą ir nusprendei – kursiu savo verslą ir būsiu verslininkė. Viskas užtruko apie trejetą metų, kai hobis palaipsniui tapo uždarbiu, nes reikėjo ir patirties, ir drąsos išeiti iš gerai apmokamo darbo. Labai įkvėpė žmonių atsiliepimai, nes niekur reklamos nereikėjo – iš lūpų į lūpas pati geriausia reklama. Sėdimas darbas prie kompiuterio meniškam žmogui turbūt yra baisiausia lemtis, todėl su nekantrumu laukdavau darbo pabaigos ir savaitgalių lėkti daryti tai, ką mėgsti.

Miestas nedidelis, turbūt dėl to atsirado ne viena veikla, o kelios papildančios viena kitą. Pirmiausia su mamos pagalba pradėjome dekoruoti šventes, gaminti visą joms skirtą atributiką ir rūpintis, kad šventės dieną užsakovai neturėtų jokių rūpesčių. Prie to pačio pradėjome puoselėti seną sodybą, o kad žolės pjovimo būtų mažiau, tiesiog iš idėjos pasisodinome levandų lauką su daugiau nei 600 vnt. krūmelių. Ir tik paskui pradėjome galvoti ką gi su jomis veikti. Sukurta išskirtinė aplinka pritraukė mūsų švenčių užsakovus fotografuotis „Levandų Vanagynėje“. Tada atsirado rankų darbo produkcija, kuri vis tobulėja ir jos daugėja, o kur dar edukacijos ir smalsių akių priėmimas apžiūrėti žydinčias levandas. Na, o galiausiai, paskutinioji veikla taip pat natūraliai atsiradusi iš draugų ir pažįstamų prašymų pagelbėti – interjero projektavimo darbai. Žinoma jiems reikėjo specifinių žinių, todėl ėmiausi mokymosi šioje srityje. Taip ir keliauja individualios veiklos ratas, vasarą šventės savaitgaliais, darbo dienomis skubu prie interjerų projektų, o laisvas metas, kurio lieka nebe daug, sodybos ir levandų priežiūrai. Ir idėjų dar yra! Tik laiko jau stinga.

Su kokiomis kliūtimis susidūrėte pradžioje ar jau verslo vykdymo etape? Kaip jas pavyko išspręsti, ar vis dar sprendžiasi?

Sunkiausia suderinti darbo dieną, suskirstyti laiką. Kadangi neturiu specialios darbo vietos, tenka derintis prie namų aplinkos, kuri yra ypač komplikuota auginant mažą vaiką. Kasdieniai buities darbai turbūt dabar yra labiausiai stabdantis dalykas. Labai jaučiu atsakomybę prieš užsakovus ir negaliu sau leisti pasakyti, jog vaikas serga ir aš negaliu įvykdyti prisiimtų darbų. Norėtųsi dirbti ir atsiduoti darbui kelias valandas per dieną, bet šiuo metu tai sudėtinga.

Taip pat, kadangi veiklos specifinės, nėra nei laisvų savaitgalių, nei juo labiau laisvų vasaros vakarų – jei ne šventės, tai bėgame prie augalų ir sodybos tvarkymo. Žinoma, kaip ir kiekvienam verslo pradininkui sudėtingai atrodo biurokratija, taip ir bėgioji iš VMI į Sodrą, ir atvirkščiai. Bent jau smagu, kad yra konsultuojančių, tokių kaip Ina Smalinskienė iš „Verslios Lietuvos“, kuri pagelbsti. Na ir finansinės paramos niekur nenaudojame, bet jau matome, kad be jos sunku judėti į priekį, todėl kreipsimės dėl paramos verslo plėtrai.

src=/uploads/media/5a2a5b4e71a01/KotrynaKokia buvo Jūsų patirtis, kaip bendravo institucijos?

Mano verslo įforminimo pradžia prasidėjo Darbo biržos patalpose, jais aš negaliu skųstis. Toliau ėjo seminarai ir konsultacijos, „Versli Lietuva“ pagalba. Labiausiai sudėtinga atrodo VMI ir Sodros nesuderinamumas, kažkas kažko iki galo nepasako ir turi iš vienos vietos į kitą vykti po kelis kartus.

Ar „Versli Lietuva“ konsultacija ir suteikta informacija padėjo verslo pradžioje?

Padėjo, visų pirma, rengiami nemokami seminarai, kuriuose vienaip ar kitaip kažką pasiimi naudingo. Nėra problemų konsultuotis tiek gyvai, tiek telefonu, visada sulaukiu elektroninių laiškų su aktualia informacija vykstančia mūsų mieste. Manau, kad bet kokia informacija susijusi su verslumu gali praversti, galbūt ne šiai dienai, bet ateičiai ar iškilus problemai.

Kokių patarimų turėtumėte kitiems pradedantiesiems, ką jie turėtų žinoti, kokių klaidų nedaryti?

Jei galėčiau atsukti laiką, imčiau iškart Europos paramą verslui. Dabar tą padaryti, jau pradėjus veiklą, atrodo sudėtingiau. Kaip jau minėjau, mano veiklos reklama kol kas yra iš lūpų į lūpas, bet jau šiek tiek atsiranda ir kitokios – socialinių tinklų pagalba, vietos rajono laikraščio dėmesys. Dėl intensyvesnės reklamos yra minčių, tačiau norisi tai daryti stovint jau labai tvirtai ant kojų, su nemaža praktika ir darbo rezultatais.

Šiuo metu labiausiai pasiteisinęs žinomumui projektas – kalėdinių fotosesijų rengimas „Levandų Vanagynėje“. Su draugais fotografais sukūrėme bendrą paslaugą, atvykę žmonės dėl fotografavimosi, sužino ir apie šią vietą, ir apie produkciją, ir mano kitas teikiamas paslaugas. Dalyvavimas mugėse ir bendruomeniniuose susibūrimuose, geranoriškas bendradarbiavimas įdomiuose renginiuose ir nebūtinai už atlygį, kartais ištarta padėka yra didesnis įvertinimas už užmokestį. Reikia pirmiausia įvertinti gaunamą reklamą ir atsiliepimus, bent jau verslo pradžioje.

Toliau skaitykite

Provanso žavesio ieškantieji gali jį rasti Mockūnuose
Provanso žavesio ieškantieji gali jį rasti Mockūnuose
2018-06-04

Vienas iš Provanso išskirtinumų – levandų plantacijos. Šių augalų plantacijos atrodo nepakartojamai, o levandos yra labai naudingi žmogui. Tačiau norint pasigėrėti šiais vaizdais nebūtina keliauti į Provansą, jį galim rasti ir Lietuvoje, Mockūnuose esančiame „Levandų ūkyje“. Apie idėją įkurti tokį ūkį bei išmoktas pamokas kalbamės su Giedre Jankūniene, vienas iš idėjos autorių.

Įgūdžių stoka – ne kliūtis pradėti nuosavą verslą
Įgūdžių stoka – ne kliūtis pradėti nuosavą verslą
2018-05-29

Baimė dažnai yra veiksnys, kuris trukdo pradėti verslą, ieškoma pasiteisinimų, kodėl nesiimti nuosavos veiklos. Viena pagrindinių priežasčių – įgūdžių, kompetencijos trūkumas. Tačiau kai noras tampa didesnis už baimę, visada atsiranda ir sprendimas šį trūkumą eliminuoti. Aistė Meškienė, „Aesti Design“ įkūrėja, šiuo metu sėkmingai teikianti grafikos dizaino paslaugas, savo veiklos pradžioje taip pat stigo tam tikrų žinių, tačiau tai nesutrukdė žengti pirmyn. Kalbiname Aistę ir dalinamės jos istorija, kuri tikimės įkvėps ir kitus pasinerti į nuosavą verslą.