Reguliavimas ir šalies konkurencingumas 2020. Patirtys pasaulyje. Galimybės Lietuvoje.

Verslo reguliavimas dėl savo sudėtingumo, per mažo visuomenės dėmesio ir nepakankamo suinteresuotų šalių įsitraukimo tik epizodiškai patenka į politikos prioritetų sąrašą. Paradoksalu, tačiau kokybiškas verslo reguliavimas yra itin svarbus šalies konkurencingumo šaltinis. Nuo jo priklauso efektyvus ekonominių resursų paskirstymas, įmonių patiriami prisitaikymo kaštai, pasitikėjimas viešuoju sektoriumi ir šalies gebėjimas būti technologinių pokyčių priešakyje.

Šios konferencijos tikslas – sutelkti politikos formuotojų, priežiūros institucijų, verslo ir akademinės bendruomenės dėmesį į opiausias verslo reguliavimo sritis Lietuvoje, išsikelti prioritetus ir paskatinti vieningai imtis reikalingų pokyčių įgyvendinimo, kad sukurtume konkurencingą bei dinamišką šalies ekonomiką.

Konferencijoje apžvelgsime, kaip per pastaruosius 15 m. Lietuvoje pavyko įgyvendinti geresnio reguliavimo reformas, su kokiais iššūkiais susidūrėme ir ką galėtume pakeisti, kad reguliavimas prisidėtų prie šalies konkurencingumo augimo. Savo patirtimis ir įžvalgomis dalinsis reguliavimo politikos ekspertai iš Lietuvos bei užsienio šalių.

KONFERENCIJOS TEMOS

  • Reguliavimo poveikis. Ar jis vertinamas Lietuvoje?

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolės atlikta analizė parodė, kad iš visų Europos Sąjungos šalių Lietuvoje sukuriama daugiausiai teisės aktų, tačiau apie pusė jų yra priimami skubos ir ypatingos skubos tvarka, tinkamai neįvertinus galimų padarinių. Vėliau didelė dalis įstatymų – taisomi.

Diskusijos metu kalbėsimės, kodėl reikia vertinti teisės aktų poveikį, ką tai suteikia ir kas trukdo. Kelsime klausimą, ar išvis politikoje reikalinga poveikio vertinimo sistema.

Diskusijoje dalyvaus reguliavimo politikos ekspertai: Daniel Trnka (Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO)), Peter Ladegaard (Pasaulio bankas), Živilė Simonaitytė (Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė), dr. Giedrius Viliūnas (Vyriausybės strateginės analizės centras (STRATA)).

Poveikio vertinimo trajektorijas Lietuvoje apžvelgs prof. Ramūnas Vilpišauskas (Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas).

  • Reguliavimo įgyvendinimas. Iššūkiai ir patirtys

Nors verslo priežiūros institucijos, įgyvendindamos reguliavimo nuostatas geriausiai pastebi, kokios verslo reguliavimo nuostatos veikia ir kurie reikalavimai yra pertekliniai, tik nedaugelis jų inicijuoja reguliavimo pokyčius bei palaiko reformas.

Šioje konferencijos dalyje diskutuosime, kodėl verslo priežiūros institucijos nesiima aktyvesnio vaidmens rengiant ir įgyvendinant geresnį reguliavimą ir kodėl daugelis reformų lieka tik popieriuje.

Licencijavimo reformos patirtimi dalinsis dr. Gintautas Bartkus („Deloitte Legal“). Patirtimi apie skirtingų prioritetų derinimą reguliavimo kontekste pasakos dr. Benjamin Leich (Jungtinės Karalystės Verslo, energetikos ir pramonės strategijos departamentas) bei Florentin Blanc (EBPO).Pasaulinėmis gerosiomis praktikomis reguliavimo įgyvendinimo srityje dalinsis Donald Macrae (Pasaulio bankas).Mokestinių lengvatų Lietuvos smulkiajam verslui pasekmių analizę pristatys dr. Marius Kalanta („Versli Lietuva“).

  • Naujųjų technologijų geresnis reguliavimas. Naujosios technologijos geresniam reguliavimui

Finansų technologijos (FinTech), autonominiai automobiliai, dirbtinis intelektas, genų inžinerija – tai tik keletas naujųjų technologijų, kurios jau šiandien keičia mūsų gyvenimą ir kuria naujus iššūkius verslą reguliuojančioms institucijoms.

Diskusijoje kelsime klausimus, kaip sukurti tokias „žaidimo taisykles“, kurios skatintų technologines inovacijas ir kartu apsaugotų visuomenės interesus; kaip, pasitelkiant naująsias technologijas, valstybės institucijų surenkamus duomenis paversti įrankiu „išmaniam“ reguliavimui. Apžvelgsime, kokias pamokas išmokome iš FinTech ar atvirų valstybės duomenų prieigų kūrimo Lietuvoje ir ko galime pasimokyti iš kitų šalių.

Kokios praktikos naujųjų technologijų reguliavimo srityje formuojasi Lietuvoje ir pasaulyje, diskutuos Elijus Čivilis (Ekonomikos ir inovacijų ministerija), dr. Marius Jurgilas (Lietuvos bankas), prof. Arturo Bris (Tarptautinio vadybos plėtros instituto (IMD) verslo mokykla). Dr. Benjamin Leich (Jungtinės Karalystės Verslo, energetikos ir pramonės strategijos departamentas) pasidalins Jungtinės Karalystės patirtimi, kaip dirbtinis intelektas naudojamas geresniam reguliavimui kurti.

Lietuvos atvejo analizę FinTech reguliavimo srityje pristatys dr. Marius Jurgilas (Lietuvos bankas).

  • Susijusių šalių į(si)traukimas į reguliavimo procesą

Lietuvoje sukurta teisės aktų viešinimo sistema (TAPIS) suteikia galimybę kiekvienam susipažinti su teisės aktų projektais. Tačiau ar to pakanka, kad suinteresuotos šalys būtų išgirstos ir galėtų prisidėti prie veiksmingų teisės aktų kūrimo?

Diskusijos metu kalbėsimės, ko reikia, kad konsultacijos su visuomene būtų veiksmingesnės, o susijusių šalių indėlis – vertinamas. Analizuosime, kaip verslas galėtų prisidėti prie perteklinio reguliavimo atvejų nustatymo ir sprendimų, kaip juos pašalinti, radimo.

Apie Estijos patirtį įtraukiant verslą į biurokratinės naštos mažinimą („nulinė biurokratija“) pasakos Küli Kraner (Estijos Ekonomikos ir komunikacijos ministerija). Danijos pamokomis apie susijusių šalių įtraukimą dalinsis Morten Hansen (Danijos verslo agentūra). Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos praktiką apžvelgs Daniel Trnka (EBPO).

Lietuvos atvejo analizę šioje srityje apžvelgs Rasa Bortkevičiūtė (Vilniaus universitetas).

Dalyvavimas konferencijoje – tik su asmeniniu kvietimu.

Reguliavimas ir šalies konkurencingumas 2020. Patirtys pasaulyje. Galimybės Lietuvoje.

Renginio informacija

Data

2020-05-07 09:00 - 17:00


Vieta

Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka


Pranciškus Vaišvila

Analitikas


calendar
2020-05-07T09:00:00+0300 2020-05-07T17:00:00+0300 Europe/Vilnius Reguliavimas ir šalies konkurencingumas 2020. Patirtys pasaulyje. Galimybės Lietuvoje. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka p.vaisvila@verslilietuva.lt

Susiję renginiai

Vas
20
Mentorystės įvadinė sesija
Spiečius
Mentorystės įvadinė sesija
place Kėdainiai, 15:00
Vas
20
Verslo komunikacija. Nuo ko pradėti?
Spiečius
Verslo komunikacija. Nuo ko pradėti?
place Šiauliai, 10:30
Vas
25
Verslo komunikacija. Nuo ko pradėti?
Spiečius
Verslo komunikacija. Nuo ko pradėti?
place Klaipėda, 13:00
Vas
26
Verslo komunikacija. Nuo ko pradėti?
Spiečius
Verslo komunikacija. Nuo ko pradėti?
place Tauragė, 10:30